WP115A10YD
DigiKey Part Number
754-WP115A10YD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP115A10YD
Description
3MM YELLOW LED
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 588nm LED Indication - Discrete 1.95V Radial
Category
Lens Size
3mm, T-1
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.95V
Packaging
Bulk
Current - Test
10mA
Part Status
Active
Viewing Angle
60°
Color
Mounting Type
Configuration
Independent
Wavelength - Dominant
Lens Color
Yellow
Wavelength - Peak
590nm
Lens Transparency
Diffused
Package / Case
Radial
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
5.80mm