APHHS1005ZGC
DigiKey Part Number
754-1503-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1503-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1503-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHHS1005ZGC
Description
LED GREEN CLEAR CHIP SMD
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 3.3V 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
APHHS1005ZGC Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Mfr
Current - Test
20mA
Viewing Angle
120°
Wavelength - Peak
515nm
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.50mm
Lens Size
0.80mm x 0.50mm