AP1608EC
DigiKey Part Number
754-AP1608ECTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-AP1608ECCT-ND - Cut Tape (CT)
754-AP1608ECDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP1608EC
Description
1.6X0.8MM RED SMD LED
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 617nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
150°
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
627nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
1.10mm
Lens Size
1.20mm x 0.80mm