VC1812K401R060
DigiKey Part Number
399-13770-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13770-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13770-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VC1812K401R060
Description
VARISTOR 100V 400A 1812
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
VC1812K401R060 Models
Category
Current - Surge
400 A
Manufacturer
KEMET
Energy
5.8J
Capacitance @ Frequency
580 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Maximum AC Volts
60 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
85 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
90 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
100 V
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Varistor Voltage (Max)
110 V