T598D337M006AHE025
DigiKey Part Number
399-T598D337M006AHE025TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T598D337M006AHE025CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T598D337M006AHE025DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T598D337M006AHE025
Description
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Detailed Description
330 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 25mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T598D337M006AHE025 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100kHz