R413I21000000M
DigiKey Part Number
399-5474-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R413I21000000M
Description
CAP FILM 10000PF 20% 1KVDC RAD
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R413I21000000M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.437" (11.10mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)