MPX1D1264L3R3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Unit Price: R0,00000
Datasheet
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 19.7 A 6.2mOhm Max Nonstandard
KEMET METCOM MPX Power Inductors | Digi-Key Daily
Metal Composite (METCOM) Commercial Grade Power Inductors
MPX1D1264L3R3
DigiKey Part Number
399-MPX1D1264L3R3TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPX1D1264L3R3CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPX1D1264L3R3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D1264L3R3
Description
FIXED IND 3.3UH 19.7A 6.2 MOHM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MPX1D1264L3R3 Models
DC Resistance (DCR)
6.2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
16MHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
22.5A