MPX1D1250L1R0
DigiKey Part Number
399-MPX1D1250L1R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPX1D1250L1R0CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPX1D1250L1R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D1250L1R0
Description
FIXED IND 1UH 28.8A 2.6 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 28.8 A 2.6mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPX1D1250L1R0 Models
DC Resistance (DCR)
2.6mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
34MHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
43A