MPX1D1235L1R0
DigiKey Part Number
399-MPX1D1235L1R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPX1D1235L1R0CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D1235L1R0
Description
FIXED IND 1UH 21.5A 4.2 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 21.5 A 4.2mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPX1D1235L1R0 Models
DC Resistance (DCR)
4.2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
33MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
32.5A