F861AP104M310C
DigiKey Part Number
399-F861AP104M310C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F861AP104M310C
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F861AP104M310C Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V