EB2-24NU-L
DigiKey Part Number
399-17333-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-17333-1-ND - Cut Tape (CT)
399-17333-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EB2-24NU-L
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EB2-24NU-L Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
KEMET
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
2 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
1 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy, Gold Alloy
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
250VA, 220W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA