EB2-24NU-L | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EB2-24NU-L |
Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EB2-24NU-L Models |
Category | Coil Type Non Latching |
Manufacturer KEMET | Termination Style Gull Wing |
Series | Must Operate Voltage 18 VDC |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Must Release Voltage 2.4 VDC |
Part Status Active | Operate Time 2 ms |
Mounting Type Surface Mount | Release Time 1 ms |
Coil Voltage 24VDC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver Alloy, Gold Alloy |
Contact Rating (Current) 1 A | Approval Agency CSA, UR |
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max | Relay Type General Purpose |
Load - Max Switching 250VA, 220W | Coil Resistance 2.88 kOhms |
Coil Current 8.3 mA | Base Product Number |