CK06BX105KT/R
DigiKey Part Number
1001-2032-2-ND - Tape & Reel (TR)
1001-2032-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CK06BX105KT/R
Description
CAP CER 1UF 50V BX RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX Radial
EDA/CAD Models
CK06BX105KT/R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)