C4AEQBW5270A3NJ
DigiKey Part Number
399-13082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AEQBW5270A3NJ
Description
CAP FILM 27UF 5% 1.1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C4AEQBW5270A3NJ Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.969" (50.00mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
Applications
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.9 mOhms