C44AJFP5100ZA0J
DigiKey Part Number
399-C44AJFP5100ZA0J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44AJFP5100ZA0J
Description
CAP POLYPROP FILM CAN
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 400V 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
EDA/CAD Models
C44AJFP5100ZA0J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Box
Size / Dimension
1.969" Dia (50.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
4.055" (103.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
0.878" (22.30mm)
Voltage Rating - DC
700V