C44AFGP6200ZE0J
DigiKey Part Number
399-5955-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44AFGP6200ZE0J
Description
CAP FILM 200UF 5% 400VDC RADIAL
Detailed Description
200 µF Film Capacitor 250V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
EDA/CAD Models
C44AFGP6200ZE0J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.512" (140.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.878" (22.30mm)
Voltage Rating - DC
400V