C2220C204KCGLCAUTO
DigiKey Part Number
399-C2220C204KCGLCAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2220C204KCGLCAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2220C204KCGLCAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220C204KCGLCAUTO
Description
CAP CER 0.2UF 500V C0G/NP0 2220
Detailed Description
0.2 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
EDA/CAD Models
C2220C204KCGLCAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL (Stacked), High Voltage
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.217" (5.50mm)