C1206C472KDRACAUTO
DigiKey Part Number
399-C1206C472KDRACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C472KDRACAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C472KDRACAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C472KDRACAUTO
Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1206C472KDRACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)