C0402C100C5GACAUTO
DigiKey Part Number
399-C0402C100C5GACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0402C100C5GACAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0402C100C5GACAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C100C5GACAUTO
Description
SMD AUTO C0G, CERAMIC, 10 PF, 2%
Customer Reference
Detailed Description
10 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0402C100C5GACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)