A798D477M002PTE006
DigiKey Part Number
399-A798D477M002PTE006TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A798D477M002PTE006CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A798D477M002PTE006DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A798D477M002PTE006
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 6mOhm 3000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
6.46 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Capacitance
470 µF
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated
2 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm