A765MU227M1ELA
DigiKey Part Number
2266-A765MU227M1ELA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A765MU227M1ELA
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
190 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.8 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.508" (12.90mm)
Capacitance
220 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C