A759KS336M1KAAE055
DigiKey Part Number
399-15641-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759KS336M1KAAE055
Description
CAP ALUM POLY 33UF 20% 80V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 80 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 55mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A759KS336M1KAAE055 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
91.95 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.839 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C