A700D566M010ATE015
DigiKey Part Number
399-A700D566M010ATE015TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A700D566M010ATE015CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A700D566M010ATE015DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A700D566M010ATE015
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 15mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A700D566M010ATE015 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency
4.1 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Capacitance
56 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm