Image for SMP-12V-NC is not available
SMP-12V-NC
DigiKey Part Number
SMP-12V-NC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMP-12V-NC
Description
CONN PLUG HSG 12POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Locking Ramp
Part Status
Active
Color
Natural
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA6), Nylon 6
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)