BM10B-ZESS-TBT(LF)(SN)
BM10B-ZESS-TBT(LF)(SN)
BM10B-ZESS-TBT
DigiKey Part Number
455-BM10B-ZESS-TBTTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-BM10B-ZESS-TBTCT-ND - Cut Tape (CT)
455-BM10B-ZESS-TBTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM10B-ZESS-TBT
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.059" (1.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BM10B-ZESS-TBT Models
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Insulation Height
0.295" (7.50mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Outer Shroud Contact
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
9.4mm