TX24-40R-6ST-N1E
DigiKey Part Number
670-1385-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX24-40R-6ST-N1E
Description
CONN RCPT 40POS VERT GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TX24-40R-6ST-N1E Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Through Hole
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
12mm, 14mm, 18mm
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)