DX07BD24JJ4R1100
DigiKey Part Number
670-DX07BD24JJ4R1100TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-DX07BD24JJ4R1100CT-ND - Cut Tape (CT)
670-DX07BD24JJ4R1100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DX07BD24JJ4R1100
Description
CONN RCPT USB4 USB-C 24POS RA
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 4.0 Gen 3 Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Right Angle
Category
Mounting Feature
Horizontal
Manufacturer
JAE Electronics
Termination
Solder
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
USB-C (USB TYPE-C)
Voltage - Rated
20V