MEE95-06DA
DigiKey Part Number
238-MEE95-06DA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEE95-06DA
Description
DIODE MODULE GP 600V 95A TO240AA
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 600 V 95A Chassis Mount TO-240AA
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
IXYS
Reverse Recovery Time (trr)
300 ns
Packaging
Box
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 mA @ 600 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
TO-240AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-240AA
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
95A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.55 V @ 100 A