IXTP08N100P
DigiKey Part Number
IXTP08N100P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP08N100P
Description
MOSFET N-CH 1000V 800MA TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1000 V 800mA (Tc) 42W (Tc) Through Hole TO-220-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 50µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11.3 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
240 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
42W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
20Ohm @ 500mA, 10V