IXTA80N10T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IXYS
In Stock: 0
Unit Price: R40,12454
Datasheet
Direct
onsemi
In Stock: 0
Unit Price: R0,00000
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Similar
Infineon Technologies
Infineon Technologies
onsemi
In Stock: 880
Nexperia USA Inc.
In Stock: 208
Nexperia USA Inc.
STMicroelectronics
In Stock: 829
N-Channel 100 V 80A (Tc) 230W (Tc) Surface Mount TO-263AA
IXTA80N10T
DigiKey Part Number
238-IXTA80N10T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA80N10T
Description
MOSFET N-CH 100V 80A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
60 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3040 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
230W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-263AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14mOhm @ 25A, 10V