IXTA50N20P
DigiKey Part Number
IXTA50N20P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA50N20P
Description
MOSFET N-CH 200V 50A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 50A (Tc) 360W (Tc) Surface Mount TO-263AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2720 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
360W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-263AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
60mOhm @ 50A, 10V