IXTA48N20T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 5 245
Unit Price: R72,64000
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 1 864
Unit Price: R62,66000
Datasheet
Rohm Semiconductor
In Stock: 55
STMicroelectronics
N-Channel 200 V 48A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount TO-263AA
IXTA48N20T
DigiKey Part Number
IXTA48N20T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA48N20T
Description
MOSFET N-CH 200V 48A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
60 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3090 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-263AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
50mOhm @ 24A, 10V