IXTA260N055T2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R0,00000
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 157
Unit Price: R65,93000
Datasheet
onsemi
In Stock: 132
Infineon Technologies
In Stock: 10 520
Infineon Technologies
In Stock: 533
N-Channel 55 V 260A (Tc) 480W (Tc) Surface Mount TO-263AA
IXTA260N055T2
DigiKey Part Number
IXTA260N055T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA260N055T2
Description
MOSFET N-CH 55V 260A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
140 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10800 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
480W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Supplier Device Package
TO-263AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.3mOhm @ 50A, 10V