IXFX52N100X is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 390
Unit Price: R391,36000
Datasheet
N-Channel 1000 V 52A (Tc) 1250W (Tc) Through Hole PLUS247™-3
IXFX52N100X
DigiKey Part Number
IXFX52N100X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFX52N100X
Description
MOSFET N-CH 1000V 52A PLUS247
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
245 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6725 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
1250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Supplier Device Package
PLUS247™-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
125mOhm @ 26A, 10V