IXFX170N20T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Unit Price: R41,27103
Datasheet
N-Channel 200 V 170A (Tc) 1150W (Tc) Through Hole PLUS247™-3
IXFX170N20T
DigiKey Part Number
IXFX170N20T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFX170N20T
Description
MOSFET N-CH 200V 170A PLUS247-3
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
265 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
19600 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
1150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
PLUS247™-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11mOhm @ 60A, 10V