IXFH50N60X is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
IXYS
In Stock: 5 072
Unit Price: R252,12000
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 487
Unit Price: R148,07000
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 824
Infineon Technologies
In Stock: 10 080
Vishay Siliconix
In Stock: 613
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 429
N-Channel 600 V 50A (Tc) 660W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
IXFH50N60X
DigiKey Part Number
IXFH50N60X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH50N60X
Description
MOSFET N-CH 600V 50A TO247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
116 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4660 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
660W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
73mOhm @ 25A, 10V