IXFH46N65X2
DigiKey Part Number
238-IXFH46N65X2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH46N65X2
Description
MOSFET N-CH 650V 46A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 46A (Tc) 660W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
75 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4810 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
660W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
76mOhm @ 23A, 10V