DPG60IM300PC-TRL
DigiKey Part Number
238-DPG60IM300PC-TRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
238-DPG60IM300PC-TRLCT-ND - Cut Tape (CT)
238-DPG60IM300PC-TRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPG60IM300PC-TRL
Description
DIODE STANDARD 300V 60A TO263AA
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 300 V 60A Surface Mount TO-263AA
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 300 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
TO-263AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
60A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.43 V @ 60 A