DPG30C400PB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 179
Unit Price: R46,47000
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Unit Price: R43,85000
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 33
Diode Array 1 Pair Common Cathode 400 V 15A Through Hole TO-220-3
DPG30C400PB
DigiKey Part Number
DPG30C400PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPG30C400PB
Description
DIODE ARRAY GP 400V 15A TO-220-3
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.39 V @ 15 A
Manufacturer
IXYS
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Reverse Recovery Time (trr)
45 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Standard
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A