TST24RB06T
DigiKey Part Number
TST24RB06T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TST24RB06T
Description
CONN RCPT 24POS 0.2 TIN PCB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Receptacle Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole Tin
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.531" (13.50mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.224" (5.70mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Features
Mounting Flange
Number of Positions Loaded
All
Applications
Automotive, General Purpose
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
4
Contact Shape
Circular
Row Spacing - Mating
0.200" (5.08mm)