MHC1005S121MBPDG
DigiKey Part Number
3526-MHC1005S121MBPDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
3526-MHC1005S121MBPDGCT-ND - Cut Tape (CT)
3526-MHC1005S121MBPDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHC1005S121MBPDG
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 1.5A 150mOhm
Category
Current Rating (Max)
1.5A
Manufacturer
INPAQ Technology Co., Ltd
DC Resistance (DCR) (Max)
150mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.024" (0.61mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz