IPT60R050G7XTMA1
DigiKey Part Number
IPT60R050G7XTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPT60R050G7XTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPT60R050G7XTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPT60R050G7XTMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 44A 8HSOF
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 44A (Tc) 245W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPT60R050G7XTMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 800µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
68 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2670 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
245W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-HSOF-8-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
50mOhm @ 15.9A, 10V