IPP65R150CFDXKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 0
Unit Price: R75,26000
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 765
Unit Price: R124,51000
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 776
In Stock: 1 034
Vishay Siliconix
Vishay Siliconix
STMicroelectronics
In Stock: 670
STMicroelectronics
In Stock: 862
In Stock: 379
In Stock: 54
In Stock: 315
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 23
N-Channel 650 V 22.4A (Tc) 195.3W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
IPP65R150CFDXKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP65R150CFDXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP65R150CFDXKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 22.4A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 900µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
86 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2340 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
195.3W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
150mOhm @ 9.3A, 10V