IPN80R900P7ATMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 363
Unit Price: R30,76000
Datasheet
N-Channel 800 V 6A (Tc) 7W (Tc) Surface Mount PG-SOT223
Infineon Small Signal P-Channel and N-Channel MOSFETs PIO | DigiKey
IPN80R900P7ATMA1
DigiKey Part Number
IPN80R900P7ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPN80R900P7ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPN80R900P7ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPN80R900P7ATMA1
Description
MOSFET N-CHANNEL 800V 6A SOT223
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IPN80R900P7ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 110µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
350 pF @ 500 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
7W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
PG-SOT223
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
900mOhm @ 2.2A, 10V