IPB083N10N3GATMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 27
Unit Price: R38,12000
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1 815
Unit Price: R57,10000
Datasheet
Similar
In Stock: 2 423
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
onsemi
IXYS
IXYS
In Stock: 983
In Stock: 703
STMicroelectronics
In Stock: 128
N-Channel 100 V 80A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
PG-T0263-3
IPB083N10N3GATMA1
DigiKey Part Number
IPB083N10N3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB083N10N3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB083N10N3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB083N10N3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 80A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPB083N10N3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 75µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
55 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3980 pF @ 50 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V