IPA50R399CPXKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
STMicroelectronics
In Stock: 1 680
Unit Price: R33,70000
STMicroelectronics
In Stock: 898
Unit Price: R83,77000
Datasheet
N-Channel 500 V 9A (Tc) 83W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-31
IPA50R399CPXKSA1
DigiKey Part Number
IPA50R399CPXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA50R399CPXKSA1
Description
MOSFET N-CH 500V 9A TO220-FP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 330µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
890 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-31
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
399mOhm @ 4.9A, 10V