IPA50R299CPXKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Unit Price: R54,32000
STMicroelectronics
In Stock: 363
Unit Price: R47,12000
STMicroelectronics
In Stock: 898
In Stock: 970
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 97
N-Channel 550 V 12A (Tc) 104W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-31
IPA50R299CPXKSA1
DigiKey Part Number
IPA50R299CPXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA50R299CPXKSA1
Description
MOSFET N-CH 550V 12A TO220-FP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 440µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
31 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1190 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
104W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
550 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-31
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
299mOhm @ 6.6A, 10V