IPA50R140CPXKSA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R38,39370
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R3,01419
Datasheet
Panjit International Inc.
In Stock: 620
STMicroelectronics
In Stock: 702
N-Channel 500 V 23A (Tc) 34W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-31
IPA50R140CPXKSA1
DigiKey Part Number
IPA50R140CPXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA50R140CPXKSA1
Description
MOSFET N-CH 500V 23A TO220-FP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPA50R140CPXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 930µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
64 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2540 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
34W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-31
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
140mOhm @ 14A, 10V