IMBF170R650M1XTMA1
DigiKey Part Number
448-IMBF170R650M1XTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IMBF170R650M1XTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IMBF170R650M1XTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMBF170R650M1XTMA1
Description
SICFET N-CH 1700V 7.4A TO263-7
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1700 V 7.4A (Tc) 88W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7-13
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IMBF170R650M1XTMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.7V @ 1.7mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8 nC @ 12 V
Series
Vgs (Max)
+20V, -10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
422 pF @ 1000 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
88W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Supplier Device Package
PG-TO263-7-13
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
12V, 15V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
650mOhm @ 1.5A, 15V