IKY50N120CH3XKSA1
DigiKey Part Number
IKY50N120CH3XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKY50N120CH3XKSA1
Description
IGBT 1200V 100A TO247-4
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 1200 V 100 A 652 W Through Hole PG-TO247-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKY50N120CH3XKSA1 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
235 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
32ns/296ns
Part Status
Active
Test Condition
600V, 50A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Reverse Recovery Time (trr)
255 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.35V @ 15V, 50A
Package / Case
TO-247-4
Power - Max
652 W